Duyurular

ANASAYFA DUYURULAR
.....Duyurular...............
Radyo reklamlarının sesi açıldı!
14/10/2016
Radyo reklamlarının sesi açıldı!
Bu yılın ilk yarısında en büyük artış radyo reklamlarında yaşandı. Radyo reklamlarına yapılan yatırım geçen yıl aynı dönemde 62.78 milyon TL iken 2016'nın ilk yarısında %32.46'lık bir artışla 83.16 milyon TL'ye yükseldi.   Her geçen gün daha da hızlanan hayat ve insanların çok kısıtlı zamanda çok fazla şey tüketiyor olması, Türkiye’deki medya yatırımlarında da dengeleri değiştirdi. Maddi etmenlerin de rolü olan bu denge değişimiyle, Türkiye'de ilk 6 ayda toplam reklam yatırımı 3.662 milyon TL'yi buldu.   Tüm reklamverenlerin tüketicilere hızlı, kolay, uygun bütçeyle ve etkili olarak ulaşmak istemesinin yanında, hedef kitle içinde bulunan tek bir kişinin bile kaçırılma lüksünün olmaması, bütün ibreleri radyoya doğru çevirdi. İnsanların arabada, evde, iş yerinde, yolda, kısacası hareket halinde ve hayatın içinde yakalanabildiği, bütçelerin diğer mecralara oranla daha uygun olduğu radyo mecrası, reklam verenlerin tercihleri arasında yer aldı.   RİAK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Akay, radyo reklamlarının öneminin artışı ile ilgili açıklamada bulunarak; “Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği, Radyo TV Yayıncıları Meslek Birliği ve Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin birleşimiyle organizasyonel yapı MEK (Müşterek Endüstri Komitesi) yapıya dönüştü ve şirketin adı RİAK AŞ olarak değişti. Organizasyonel yapının MEK yapıya dönüşeceği bilgisini yılın ilk aylarından itibaren sektörle paylaşmış olmamız ve durumu nihayete erdirmemiz radyonun reklamveren ve reklamcılar nezdinde ölçümlenme açısından güven unsurunu artırdı. Böylece Reklamcılar Derneği tarafından açıklanan ilk altı aydaki medya yatırımlarında radyonun pozitif olarak ayrıştığını gözlemlemiş olduk. Tabi bu daha bir başlangıç. Radyo sektörünün medya yatırımlarında hak ettiği payı alması için yayıncı kuruluşlar ve araştırmamız beklentiyi karşılamak üzere çalışmalarını sürdürecektir.” dedi.   RİAK çatısı altında toplanarak, daha etkin bir çalışma sistematiğinin ve dayanışma ortamının oluştuğuna dikkat çeken Olcay Akay; RİAK’ın, radyo reklamındaki %32.46’lık artışta büyük rolü olduğunun altını çizdi.
Devamını Oku
RİAK Eylül Ayı Hane Bazlı Ölçüm Raporu
14/10/2016
RİAK Eylül Ayı Hane Bazlı Ölçüm Raporu
Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın Eylül 2016 hane bazlı sonuçları açıklandı.   Araştırma sonuçlarına göre Eylül ayında da Kral FM en çok dinlenen radyo olmayı sürdürürken TRT FM ikinciliği PowerTürk ise üçüncülüğü korudu. Raporu görmek için tıklayınız.
Devamını Oku
RİAK Genel Müdürü Olcay Akay Braodcast İstanbul’da!
07/10/2016
RİAK Genel Müdürü Olcay Akay Braodcast İstanbul’da!
RİAK AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Olcay Akay, Broadcast İstanbul'a katılarak Sayısal Çağda İzleyici/Dinleyici Ölçümleri adlı oturumda radyo dinleyici ölçümleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Konu başlıkları ise; günümüzde radyo, radyo dinleyici ölçümlemesi tarihi, Dünya’da ve Türkiye’de radyo ölçümlemesi ve radyoya yapılan reklam yatırımlarıydı.
Devamını Oku
URYAD, Ağustos 2016 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı
23/09/2016
URYAD, Ağustos 2016 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı
RİAK A.Ş. tarafından Nielsen’e yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın günlük ve haftalık bazda Ağustos 2016 sonuçları açıklandı. Buna göre;   • Haftalık radyo dinleme erişim oranı, araştırma sonuçlarına göre toplamda yüzde 64,7 • Sosyo-Ekonomik Statü Grupları arasında radyoyu en çok dinleyen grup, yüzde 69,6 ile AB Grubu • Tüm SES gruplarında radyo dinleme haftalık erişim oranları yüzde 59’un üzerinde • En çok radyo dinleyen yaş grubu, haftalık yüzde 67,9 oranında erişim ile 35-44 yaş arası • Kadınların haftalık radyo erişim oranı yüzde 61 iken, bu oran erkeklerde yüzde 69     Yapılan açıklamada, Ağustos ayında radyo erişiminin yüzde 40,8’den yüzde 44,1'e yükseldiği belirtildi. Ölçüm yapılan bölgelerin ve meslek gruplarının hemen hemen tamamında yükseliş olduğu gözlemlenirken; özellikle ev kadını, emekli ve çalışan kesimde ciddi bir dinleyici artışı tespit edildi. Açıklamada ayrıca, radyo erişimindeki yükselmeyle reklamverenlerin reklam mecrası olarak radyoyu daha etkin kullanması durumunda daha etkin sonuçlar alabileceği ifade edildi.
Devamını Oku
URYAD Ağustos Ayı Hane Bazlı Ölçüm Raporu
20/09/2016
URYAD Ağustos Ayı Hane Bazlı Ölçüm Raporu
Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın Ağustos 2016 hane bazlı sonuçları açıklandı.   Araştırma sonuçlarına göre Ağustos ayında da Kral FM en çok dinlenen radyo olmayı sürdürürken TRT FM ikinciliği PowerTürk ise üçüncülüğü korudu. Raporu görmek için tıklayınız.   2016 Ağustos ayında sistemden ayrılan aboneler:   Radyo Ahenk
Devamını Oku
Radyo ölçümlemesinin yürütüldüğü URYAD A.Ş’nin adı RİAK A.Ş olarak değişti
29/08/2016
Radyo ölçümlemesinin yürütüldüğü URYAD A.Ş’nin adı RİAK A.Ş olarak değişti
URYAD A.Ş’nin II. Olağan Genel Kurul Toplantısı 25 Ağustos 2016 tarihinde Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi.   Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve RATEM’in URYAD’dan hisse payı devralarak ortak olduğu URYAD A.Ş tarafından yürütülen hizmetler, bundan böyle Müşterek Endüstri Komitesi yapısı altındaki RİAK A.Ş tüzel kişiliği altında devam edecek.   Genel Kurul üyelerinin geniş katılımı dışında, Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura ve RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy da toplantıda bulunarak mevcut yapının, tüm sektörün bir araya geldiği Müşterek Endüstri Komitesi’ne dönüşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.   Genel Kurul’da ayrıca yeni dönemde ve yapıda görev yapacak Yönetim Kurulu Üyeleri de belirlendi. Genel Kurul’un hemen ardından gerçekleşen RİAK A.Ş’nin ilk Yönetim Kurulu toplantısında yönetim kadrosu da oluşturuldu. Bu doğrultuda URYAD temsilcisi İlhan Uzundurukan başkan; RVD temsilcisi Yeşim Koçyiğit, RD temsilcisi Doğan Albayrak ve RATEM temsilcisi Aydın Şerbetçioğlu başkan vekilleri olarak seçildi. Yönetim kurulu üyesi Olcay Akay’ın ise genel müdürlük görevine devam etmesi kararı alındı.   RİAK A.Ş Yönetim Kurulu listesi;   İlhan Uzundurukan-Başkan Aydın Şerbetçioğlu-Başkan Vekili Doğan Albayrak- Başkan Vekili Yeşim Koçyiğit- Başkan Vekili Olcay Akay-Üye/ Genel Müdür Ahmet Atılmış-Üye Ali Dönmez-Üye Amber Türkmen-Üye Erdem Seçkin-Üye Erol Kamer-Üye Ferhat Kutluer-Üye Bige Hattat-Üye İsmail Karahan-Üye Olivier Mauxion-Üye Sibel Toprak Egemen-Üye Yüksel Alemdar-Üye Zafer İlik-Üye
Devamını Oku
İLETİŞİM BİLGİLERİ 0(212) 217 30 01-02
GAYRETTEPE MAH. YILDIZ POSTA CAD. AY YILDIZ SİTESİ NO:26 B BLOK D.41 GAYRETTEPE-BEŞİKTAŞ/İSTANBUL
© 2016. Tüm hakları saklıdır. ULUSAL RADYO YAYINCILARI DERNEĞİ