Duyurular

ANASAYFA DUYURULAR RİAK, Ocak 2017 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı
RİAK, Ocak 2017 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı
17/02/2017
RİAK, Ocak 2017 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı

Dinlemek; birine, bir şeye kulak vererek onu anlamlandırmak ya da dinlemek; kalpte hissetmek, ruhta canlandırmak… Duyduğumuz şeyler kalbimizi titrettiğinde, ruhumuzu renklendirdiğinde anlam buluyor aslında. Radyoda dinlediğimiz bir şarkı, program, reklam ya da bir haber anca ruhumuza işlediğinde önem kazanıyor ve hayatımıza dokunuyor. Bu yüzden dinlediğimiz şeyler ne kadar bizden olursa etkisi de o kadar fazla oluyor.
 
Her koşulda kesintisiz şekilde devam eden ve sesi hiçbir zaman kısılmayan radyo yayınları, insanlara haber ulaştırmanın, bilgi vermenin yanı sıra onların ruhlarına dokunarak ritmini her zaman etkili bir şekilde hissettiriyor. RİAK AŞ tarafından Nielsen’e her ay yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Ocak ayındaki erişim oranları ile ortaya çıkan sonuçlar, radyonun insanların hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu kanıtlar nitelikte; 
  • Haftalık radyo dinleme erişim oranı, araştırma sonuçlarına göre toplamda yüzde 63,4
  • Sosyo-Ekonomik Statü Grupları arasında radyoyu en çok dinleyen grup, yüzde 69,9 ile AB Grubu
  • Tüm SES gruplarında radyo dinleme haftalık erişim oranları yüzde 57’nin üstünde
  • En çok radyo dinleyen yaş grubu, haftalık yüzde 69,3 oranında erişim ile 35-44 yaş arası
  • Kadınların haftalık radyo erişim oranı yüzde 60 iken, bu oran erkeklerde yüzde 67
Doğru yapılmış medya planlamaları sayesinde, hedef kitleye her zaman etkili bir şekilde ulaşan ve olumlu geri dönüşler alınmasını sağlayan radyo yayınları, markaları tüketiciler ile kolayca buluşturuyor. RİAK AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Akay, radyonun etkili erişim oranlarına dikkat çekti ve; “Uygun reklam bütçeleri ile radyo yayınları, hedef kitleye kolay ve etkili şekilde ulaşmak için en etkili yöntemlerden biridir.” dedi.
 
Radyonun kendine has özelliklerinin kullanıldığı, yaratıcı fikirlere sahip reklamlar ile her zaman istenilen sonucun alınabileceğini söyleyen Olcay Akay; radyo reklamlarının hedef kitleler üzerindeki etkisinin kesinlikle yadsınamaz olduğunu dile getirdi.
 
Markaların, radyoyu etkin şekilde kullanması halinde hedef kitle ile günün her saatinde buluşulabileceklerini de sözlerine ekleyen Olcay Akay; “Yaratıcı radyo reklamlarının etkisinin görünmez olmasına imkan yoktur.” dedi.


İLETİŞİM BİLGİLERİ 0(212) 217 30 01-02
GAYRETTEPE MAH. YILDIZ POSTA CAD. AY YILDIZ SİTESİ NO:26 B BLOK D.41 GAYRETTEPE-BEŞİKTAŞ/İSTANBUL
© 2016. Tüm hakları saklıdır. ULUSAL RADYO YAYINCILARI DERNEĞİ