URYAD Radyo Reyting Araştırması Eylül Sonuçları Açıklandı.

HER 5 KİŞİDEN 3’Ü SABAH DRIVE-TIME’DA RADYO DİNLİYOR

URYAD A.Ş. ve Nielsen tarafından her ay en az 5 bin hane ve 7500 birey ile yapılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Eylül 2015 sonuçları açıklandı. Sabah Drive-Time’da radyo dinleme oranları Eylül ayında %45,4’e yükseldi. Bu oran Ağustos ayında %42,1 olmuştu.

  • AB SES grubunda Günlük radyo dinleme oranı Eylül ayında %44,7’den %47,4’e yükselmiştir.
  • Büyük illerde radyo dinleme oranlarında önemli bir artış olmuştur:
    • Ankara’da Eylül ayında %41,8’den %47,7’e yükselmiştir.
    • İzmir’de %39’dan %42,8’e yükselmiştir.
  • Ağustos ayında ortalama bir günde radyo dinleyenlerin %42,1’i sabah Drive-Time’da radyo dinlerken, Eylül ayında bu oran %45,4 olarak gözlemlenmiştir.

URYAD A.Ş. Genel Müdürü ve URYAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Olcay Akay:
“Radyo Reyting Araştırmamızın Eylül 2015 sonuçlarını elde ettik. Temmuz 2015’ten itibaren ülke genelinde tüm sosyo-ekonomik gruplarda radyo dinleme oranları artıyor. Özellikle Drive-Time dediğimiz işe giderken ve gelirken yolda dinlenen radyo zamanlarında dinleme oranları önemli bir yükseliş gösteriyor. Drive-Time zaman dilimlerinde özellikle üst ve orta gelir gruplarının radyo dinleme oranlarının oldukça yüksek olduğunu, sabah Drive-Time’da radyo dinlemenin aynı zamanda sosyal medya erişimi ile de paralel gittiğini görüyoruz. ” dedi.

Buraya tıklayınız.

* Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, URYAD A.Ş. ve Nielsen tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır. Araştırmanın sonuç sıralaması, URYAD A.Ş.’ye üye olan kanallar arasında yapılmaktadır.

URYAD:
Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kayıtlarına göre ulusal radyo olarak kabul edilen (R1) radyolar arasındaki dayanışmayı sağlamak amacıyla, Nisan 2013’te kuruldu. Derneğin misyonu, frekans tahsisi sorunlarına çözüm bulmak, radyoculuğu geliştirmek, mecra olarak radyonun reklam ve tanıtımı için çalışmak, radyo mecrasının reklam yatırımlarından aldığı payı büyütmek için gerekli pazarlama faaliyetlerini yürütmek ve saygınlığını artırmaktır. Ayrıca ulusal radyoların resmi kurum ve kuruluşlar ve diğer meslek birlikleriyle olan problemlerine çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yapmaktır. URYAD, bu amaçlar doğrultusunda başta RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla uyumlu ve koordineli şekilde çalışmaktadır.

Yönetim Kurulu:

İlhan UZUNDURUKAN Başkan
Olcay AKAY Başkan Yardımcısı ve URYAD A.Ş. Genel Müdürü
Şebnem HOŞCAN Başkan Yardımcısı
Sinan ERGÜN Sayman-Üye
İrfan Şahin Üye
Ebru Kapıcıoğlu Genel Sekreter


URYAD A.Ş.

URYAD A.Ş,Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin %100 iştirakiyle kurulmuştur. Kurulma amacı; radyolar arasındaki dayanışma ve yardımlaşmayı sağlayarak menfaat dengesini korumak, radyo sektörünü nicel anlamda büyütmek, sektörün yapısal sorunlarına eğilmek, reklam yatırımlarında radyo mecrasının payının büyümesine katkıda bulunabilecek pazarlama faaliyetlerini yürütmek ve Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nı sektörün kullanımına sunmak üzere “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarına uygun gerçekleştirmektir. URYAD A.Ş. Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nı bu alanda 1968’den beri uluslararası deneyime sahip Nielsen’e yaptırıyor. URYAD Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, 5.000 hanelik panel üzerinde mevzuat ve yönetmeliklere uyumlu olarak, kalite güvenlik standartlarını takip ederek yürütüyor. Araştırma yöntemi olarak, 7.500 bireyle bilgisayar destekli telefonla arama (CATI) sistemi kullanılıyor.