RİAK, Mart 2017 Haftalık ve Günlük Radyo Dinleme Oranlarını Açıkladı

Radyonun sesi kulaklara erişmeye devam ediyor…

Tüm günlere ve tüm duygulara bazen bir sesle bazen de melodilerle eşlik eden radyo, hayata her zaman canlılık katıyor. 

Kimilerinin tüm haberleri dinlemek için kulağını ayırmadığı, kimilerinin yolculuklarına şarkılarla eşlik eden radyo yayınları, insanların yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. RİAK AŞ tarafından Nielsen’e her ay yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Mart ayındaki erişim oranları ile ortaya çıkan sonuçlarla da radyonun önemi gözler önüne seriliyor;

 

  • Haftalık radyo dinleme erişim oranı, araştırma sonuçlarına göre toplamda yüzde 64,6
  • Sosyo-Ekonomik Statü Grupları arasında radyoyu en çok dinleyen grup, yüzde 71,2 ile AB Grubu
  • Tüm SES gruplarında radyo dinleme haftalık erişim oranları yüzde 60’ın üstünde
  • En çok radyo dinleyen yaş grubu, haftalık yüzde 71,8 oranında erişim ile 35-44 yaş arası
  • Kadınların haftalık radyo erişim oranı yüzde 62 iken, bu oran erkeklerde yüzde 68
RİAK AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Akay,
radyonun erişim oranlarına dikkat çekerek; “Doğru yapılmış bir medya planı ile doğru hedef kitlelere etkin şekilde ulaşabilen radyo, markalar için olumlu geri dönüşler alınmasını sağlıyor. Yaratıcı uygulamalara son derece açık olabilen radyo reklamları, gerek jingle gerek akılcı senaryolar ile dikkat çekici olabiliyor ve tüketicilerin aklında yer ederek marka bağlılığı yaratabiliyor.” dedi.

 

Olcay Akay; radyonun kişiler üzerindeki etkisine dikkat çekerken, radyoyu etkin şekilde kullanan markaların hedef kitlede bulunan kişilerle her an ve doğru şekilde buluşabildiğini de belirtti. Durmaksızın devam eden hayatın içinde radyonun etkisini her geçen gün arttıracağını sözlerine ekleyen Olcay Akay; “Radyo, reklamların vazgeçilmez mecrası olarak her zaman ilk sıralarda yer alacaktır.” dedi.